Warning: Creating default object from empty value in /home/femia/ftp/organicmagazinepl/components/com_k2/models/item.php on line 191
27 Jun
Napisane przez Magdalena Sala |
Opublikowane w ZDROWIE/URODA Poprawiane: wtorek, 27 czerwca 2017 12:53
 
rozmiar czcionki zmniejsz czcionkę zwiększ rozmiar czcionki
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Spożycie większej ilości białka przez kobiety wpływa na menopauzę oraz stan jajników.

 

Długoterminowe, duże spożycie białka roślinnego, których źródłem są pełnoziarniste zboża, soja czy tofu, mogą chronić kobiety przed przedwczesną menopauzą oraz wydłużają aktywność jajników.


To wyniki 20-letnich  badań epidemiologicznych przeprowadzonych wśród 116 tysięcy pielęgniarek. Dieta w grupie badawczej była oceniana co dwa lata, w tym ich styl życia oraz zdrowie. Uwzględniono również zmienne w postaci masy ciała, liczby porodów, karmienia piersią, palenia papierosów czy aktywności fizycznej. Uczestniczki badania były pytane o częstotliwość spożywania w ciągu ostatniego roku wymienionych na liście 131 produktów spożywczych, napojów oraz suplementów. Wyniki pokazały, że kobiety spożywające około 6,5 procent energii diety w formie białka roślinnego mają o 16 procent niższe ryzyko wczesnej menopauzy, w porównaniu do kobiet, które zjadały ok. 4 procent energii w formie roślinnego białka. W przeliczeniu na kaloryczność diety, np. 2000 kilokalorii, to około 32 gramy roślinnych produktów takich jak orzechy, tofu, pełnoziarniste zboża. Białko zwierzęce w badaniu nie wykazało takich samych właściwości co roślinne.


Przedwczesna menopauza, przed 45 rokiem, życia dotyka około 10 procent kobiet. Jest ona związana z większym ryzykiem chorób serca, osteoporozą czy zaburzeniami funkcji poznawczych.


Naukowcy podkreślają, że w grupie badawczej nie było zbyt dużo kobiet spożywających duże ilości roślinnego białka. Nie badano również wpływu białka pochodzącego z soi i jej przetworów w porównaniu do białka z innych produktów roślinnych.


Badanie może być jednak dobrym argumentem dla osób dbających o płodność ? większa ilość roślin niezmiennie sprzyja zdrowiu, również jajnikom.


Źródło: American Journal od Epidemiology

 


Słowa kluczowe:

Komentarze

  • Nie znaleziono komentarza
Dodaj komentarz
Oprogramowanie Komento
W górę